W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji
Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów tego typu rozwiązania to przyszłość edukacji, a program uzupełnia się z projektem Cyfrowej Szkoły.
– Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt innowacyjny w skali kraju w wielu płaszczyznach, zarówno technologicznej, jak i finansowej, ze względu na wykorzystanie środków unijnych – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Skirski, dyrektor ds. sprzedaży w Cisco Systems Poland, jednego z udziałowców projektu.
Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie posiadają mobilne zestawy wideokonferencyjne, dzięki czemu uczniowie uczestniczą w prowadzonych przez uczelnie krakowskie wykładach. Jak tłumaczy Skirski, może być to pewnego rodzaju antidotum na nieświadomie wybieraną przez młodzież dalszą edukację. Sześć największych małopolskich uczelni (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska) nawiązało współpracę z 21 szkołami ponadgimnazjalnymi na terenie 15 powiatów województwa małopolskiego.
– W jakiś sposób likwiduje to barierę między tym co przed i po maturze. Dzisiaj funkcjonuje to w ten sposób, że młodzi ludzie zdają maturę, a później podejmują te decyzje w bardzo różny sposób, ze względu na kolegę czy rodziców. Uczniowie nie wiedzą co po maturze, a nie znają uczelni, bo nie mają do niej dostępu – tłumaczy Skirski.
Program jest też szansą dla młodzieży mieszkającej na skraju województwa, ma zmniejszyć wykluczenie edukacyjne i zachęcić uczniów do studiowania. W ten sposób młodzież poznaje wykładowców, uczelnie i program, co ma spowodować bardziej świadomy wybór studiów.
– Drugą wartością jest dopasowanie kształcenia w regionie do potrzeb związanych z rynkiem pracy. Marszałek województwa jest zainteresowany tym, żeby w regionie studiowało jak najwięcej tych osób, które później w tym regionie znajdą pracę – zaznacza Skirski. – Projekt daje marszałkowi narzędzie, które pozwala w kontrolowany sposób wywierać pewien wpływ na rynek edukacji pod kątem rynku pracy – tłumaczy ekspert.
Cisco, jako jeden z udziałowców projektu, dostarcza technologię „Collaboration”, dzięki której młodzi ludzie mogą interaktywnie uczestniczyć w projekcie. To pokazuje zdaniem specjalistów, że nowoczesne technologie można wykorzystywać z pożytkiem dla komunikacji między młodzieżą a uczelniami. Jak zaznacza Skirski, pilotaż należy oceniać jako fragment większej całości.
– Jeśli województwo małopolskie oceni go pozytywnie i stwierdzi, że rzeczywiście ta wartość istnieje, można w ten sposób wpłynąć na proces edukacji w Małopolsce. Jest to wtedy pewnego rodzaju sygnał dla pozostałych szkół w województwie, aby w ten projekt wejść – wyjaśnia ekspert z Cisco.
Nagłośnienie w mediach sprawia, że zainteresowanie projektem w kraju jest duże, zwłaszcza że ma on wprowadzić jakościową zmianę w procesie dydaktycznym. Zdaniem Skirskiego Małopolska Chmura Edukacyjna uzupełnia się z projektem ilościowym, jakim jest Cyfrowa Szkoła.
– Cyfrowa Szkoła zapewnia bazę oraz podstawowe szkolenia dla nauczycieli w skali całego kraju, w ten sposób tworząc przyczółek dla Chmury Edukacyjnej zarówno w Małopolsce, jak i innych regionach. Aby zmiana była jakościowa, szkoły potrzebują zaplecza technologicznego. Nie twórzmy dwóch równoległych silosów, które będą od siebie całkowicie odseparowane. Te projekty powinny ze sobą współgrać – podkreśla Piotr Skirski.
Na realizację projektu Małopolska Chmura Edukacyjna zostanie przeznaczone 125 mln zł, pilotaż potrwa do kwietnia 2015 roku.
Może to Ci się spodoba
Rusza 24. Mielecki Festiwal Muzyczny
Mielecki Festiwal Muzyczny jest najważniejszą imprezą cykliczną w kalendarzu kulturalnym Mielca i jedną z najważniejszych w województwie. Od ponad 20 lat Festiwal organizowany jest przez Samorządowe Centrum Kultury. Mielecki Festiwal
Muzyczna uczta w stylu wiedeńskim
W środę 5 stycznia w tradycyjnym Koncercie Noworocznym po dwuletniej przerwie na scenie Domu Kultury SCK, mogła zaprezentować się Mielecka Orkiestra Symfoniczna. Zarówno muzycy jak i mieleccy melomani nie kryli
77. rocznica zakończenia II Wojny Światowej
W dniu 8 maja w Polsce, Europie i na świecie obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski ,Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek
Wieczór z piosenką spod pióra Młynarskiego i Osieckiej
„Jesteśmy na wczasach”, „Jan Serce”, „Ktoś mnie pokochał”, „Małgośka”, „Okularnicy”, „Odkryjemy miłość nieznaną” to tylko kilka tytułów spośród tych, które wysłuchała publiczność koncertu „Młynarski vs. Osiecka”. Aktorzy Beata Marczewska i
Festiwal kolorów już w najbliższą sobotę w Mielcu!
Już w najbliższą sobotę 14 sierpnia, na mieleckich bulwarach odbędzie się festiwal kolorów – impreza rozrywkowo-kulturalna zorganizowana w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt złożony został w 2019 roku. Ze względu
Weekendowe wspomnienia z życia miasta Mielca
W miniony weekend odbywało się w Mielcu wiele interesujących wydarzeń m.in.: IV Turniej Szermierczy “Mieleckie Skrzydła”, Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Mielca, zawody spadochronowe w lądowaniu na celność – Memoriał
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!