Stanowisko Urzędu Miejskiego w Mielcu w sprawie finansowego wsparcia dla FKS Stali Mielec

Stanowisko Urzędu Miejskiego w Mielcu w sprawie finansowego wsparcia dla FKS Stali Mielec

W poniedziałek 25 października doraźna komisja Rady Miejskiej w Mielcu, która w ostatnich tygodniach zajmowała się wypracowaniem rozwiązań dla finansowego wsparcia ze strony miasta dla drużyny piłkarskiej Stali Mielec występującej w ekstraklasie, ogłosiła publiczne zakończenie swojej pracy.

Radni rekomendują Prezydentowi trzy możliwe do szybkiej realizacji formy wsparcia klubu FKS Stal Mielec: pożyczkę, aneks do umowy promocyjnej lub dodatkową nową umowę oraz zwiększenie stypendiów sportowych od stycznia 2022 roku.

Odnosząc się do tych propozycji, w przypadku pożyczki należy stwierdzić, że najważniejszą opinią co do możliwości jej udzielenia, jest  dokument sporządzony przez biegłego rewidenta, w którym dokonana będzie aktualna wycena wartości rynkowej akcji Spółki FKS Stal Mielec S.A. wraz z oceną jej aktualnej kondycji finansowej.

Ocena ta musi być oparta na przeprowadzonym półrocznym przeglądzie sprawozdania finansowego Spółki. Na podstawie takiego dokumentu, a nie rekomendacji radnych z komisji, podjęta będzie decyzja co do warunków udzielenia ewentualnej pożyczki i sposobów jej zabezpieczenia – jest to kompetencja wyłącznie Prezydenta.

Dla wykonania wspomnianej wyceny, w dniu 1 października 2021r miasto zawarło umowę z Biurem Biegłych Rewidentów „EKO-BILANS” z Łodzi z terminem realizacji do 3 listopada 2021r.

W ramach umowy klub miał przekazywać biegłemu wszystkie materiały i informacje potrzebne do sporządzenia raportów w terminie 5 dni od dokonania takiego żądania. Pierwsze żądanie o takie dokumenty wysłano 5 października, a klub częściowej odpowiedzi udzielił dopiero 19 października.

W związku z późnym przekazaniem przez klub badanych dokumentów zachodzi realne zagrożenie, że pierwotny termin wskazany w umowie z biegłym nie będzie dotrzymany i będzie konieczność jego przedłużenia.

Warto nadmienić, że Prezydent (nie czekając jeszcze na raport biegłych) zaproponował klubowi kilka rodzajów zabezpieczeń pożyczki, typowych dla zabezpieczeń udzielanych pożyczkom ze środków publicznych, jednak na większość tych propozycji klub się nie zgodził, proponując jedynie jako zabezpieczenie pożyczki logotyp FKS Stal Mielec. Takie rozwiązanie ze względu na trudność z ewentualnym spieniężeniem logotypu, jest dla gminy najmniej bezpiecznym rozwiązaniem.

Na przedostatnim posiedzeniu komisji, Prezydent Jacek Wiśniewski zaproponował podzielenie proponowanego wsparcia dla FKS-u w wysokości 2 milionów złotych, na dwie transze: kwota 900 tys. zł.  miałaby trafić do klubu na dodatkowe zadania w ramach promocji miasta do końca bieżącego roku, natomiast 1 mln 100 tys. klub mógłby otrzymać w formie pożyczki na realizację zaplanowanych działań promocji miasta w roku 2022.

Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, aby otrzymać pieniądze na działania promocyjne, klub musi przedstawić odpowiednie zabezpieczenie wypłacanych zaliczek na promocję. Jak do tej pory propozycja formy takiego zabezpieczenia określonego przez ustawodawcę, ze strony klubu do magistratu nie wpłynęła.

Odnosząc się do propozycji komisji radnych dotyczącej zwiększenia stypendiów sportowych na najbliższe lata, należy podkreślić, że ewentualne zwiększenie wydatków na ten cel będzie zależeć od poziomu dochodów jakie planowane są na rok 2022. Termin przedłożenia do RIO projektu budżetu na 2022 rok upływa 15 listopada 2021r.

Źródło: Urząd Miejski w Mielcu

Previous Pierwsza mielecka karta ,,Aktywny N+" wydana
Next Niepodległościowy Młodzieżowy Turniej Piłki Ręcznej

Może to Ci się spodoba

Siatkarskie emocje przed nami! – Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Mielca

Serdecznie zapraszamy do kibicowania naszej Biało-Niebieskiej drużynie siatkówki kobiet ITA TOOLS STAL MIELEC. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Mielca. Rozgrywki rozpoczną się 11 września 2021r. i potrwają do

IX Memoriał Antoniego Weryńskiego w piłce ręcznej zakończony

W miniony weekend odbył się IX Memoriał Antoniego Weryńskiego w piłce ręcznej z udziałem naszej Superligowej drużyny SPR Stali Mielec. Oprócz gospodarzy w turnieju wzięły udział drużyny: KH ISSM Koprivnice

Program Olimpiada

Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało środki na realizację dwóch projektów złożonych przez mieleckie starostwo. Będą one realizowane w ramach ministerialnego Programu Olimpia. Zbliża się setna rocznica pierwszych występów reprezentacji Polski

80 proc. Polaków skarży się na ból pleców

Osiem godzin w pracy w pozycji siedzącej, odpoczynek przed telewizorem, częste korzystanie z samochodu i dźwiganie zakupów mogą skutkować uciążliwymi bólami pleców. Z tym problemem może się zmagać nawet 8 na 10 Polaków. Zdaniem

Mielec ma szermierczego mistrza Polski juniorów

Wspaniałym sukcesem zawodnika Gryfu Mielec Piotra Urbana zakończyły się szermiercze Mistrzostwa Polski juniorów rozegrane w Śremie. Mielczanin we wspaniałym stylu sięgnął po złoty medal w szpadzie. Piotr swoje walki w

W sobotę 7 maja odbył się I Majowy Rajd Rowerowy „Po Zdrowie”

W sobotę 7 maja odbył się I Majowy Rajd Rowerowy ” Po zdrowie” z Fundacją Onkologiczną „Zwalcz go uśmiechem” Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta.  Na starcie rajdu stawiło

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź